Výber šperkov nie je banalita

Všetko pravdaže záleží na tom, pre koho má byť darček v podobe šperku určený. Ak je to pre drahú a najmilovanejšiu polovičku, nemali by ste nič nechávať na náhodu a siahnuť po kúsku, ktorým jej zaručene ulahodíte. Ak však stále neviete, či by ocenila skôr náušnice alebo prsteň s kamienkom, možno pomôžu naše dobre mienené rady. V každom prípade myslite na to, že šperk venovaný z úprimnej lásky poteší za každých okolností.

Nebojte sa vyberať

Šperkárstvo má veľmi dlhú tradíciu, no šperky sa nosili už dávno pred vznikom tohto remesla. Sú symbolom luxusu, vkusu a dokážu podčiarknuť prirodzenú krásu. Ich výber však neberte na ľahkú váhu. Hoci môže ísť aj o zábavou, pristupujte k tejto úlohe zodpovedne. Tak troška ide aj o test, ktorý napovie, ako dobre poznáte svoju partnerku (matku, sestru, babičku, kolegyňu, podradenú, šéfku…) a viete/neviete, po čom jej srdce prahne. Skôr ako navštívite prvé zlatníctvo, zodpovedajte si zopár základných otázok:

1. Pri akej príležitosti šperk kupujete?             

Je totiž rozdiel, či ide o šperk darovaný k sviatku všetkých zamilovaných, Vianociam alebo životnému jubileu. Chystáte sa šperkom vyjadriť niečo viac? Plánujete urobiť rozhodný životný krok, dokázať svoj spoločenský status či zdôrazniť svoju lásku?

Okolnosti a dôvody zohrávajú zásadnú úlohu pri výbere šperku. Je predsa pochopiteľné, že pod stromčekom si žena nenájde to isté ako vo „vysnívanej“ krabičke, s ktorou si pred ňou pokľaknete a vyslovíte čarovnú formulku.

 2. Aký je vkus obdarovanej? Kde a kedy bude šperk nosiť?

Odpoveď na túto otázku nepodceňujte, pretože iba vy najlepšie viete, či vaša priateľka/manželka nosí šperky dennodenne bez ohľadu na príležitosť alebo len výnimočne. To samo o sebe veľa vypovedá o nej a o jej vkuse. Ak  totiž nepatrí k ženám, ktoré bez náušníc, retiazky a štyroch náramkov nevyjdú von, zrejme ocení skôr niečo striedmejšie.

V prípade, že máte po svojom boku milovníčku šperkov, všímajte si jej reakcie pri listovaní časopisov s obdobnou tematikou a skúste postrehnúť, pri pohľade na aký šperk vo výklade klenotníctva jej oči najviac zažiaria.

 3. Aký typ šperku zvoliť?

Náušnice patria bez pochýb k najobľúbenejším šperkom, ktorými nepohrdne snáď žiadna žena. Sú totiž prirodzeným a neoceniteľným doplnkom. Čím ich má žena v šperkovničke viac, tým lepšie.

Prsteň je u žien tiež veľmi preferovaným šperkom. Na rozdiel od náušníc však so sebou nesie istý podtón, vyjadrujeme ním tie najhlbšie city a túžby.

Darovanie prsteňa často nebýva len darčekom pre radosť, mal by sa darovať s jasnými úmyslami, či už na znak lásky alebo ako prejav určitej formy záväzku.

Prívesok je jemný šperk, ktorý najviac ocenia introvertnejšie ženy so zmyslom pre detail. Je vhodný aj na každodenné nosenie, takže ním naozaj nič nepokazíte. Len dbajte na to, aby si ho dotyčná dáma mala kam zavesiť (teda na vhodnú retiazku).

Náhrdelník sa hodí na výnimočnejšie okamihy a spoločenské udalosti, kam sa aj tie jemnejšie dámy vystroja viac než je u nich bežne zvykom. Vyberajú sa predovšetkým podľa typu výstrihov šiat. Výraznejšie náhrdelníky ozdobia najmä poodhalený dekolt, všetko však závisí od vkusu a typu konkrétnej ženy.

Náramok je výborný módny doplnok, ktorý sa hodí ku každej príležitosti. Radosť ním urobíte aj tým ženám, ktoré šperky príliš nenosia. Pre príjemné a komfortné nosenie náramku je dobré, aby bol jeho obvod približne o 10 milimetrov dlhší ako je obvod dámskeho zápästia.

Hodinkymôžeme taktiež považovať za mimoriadne praktický doplnok. Ak vás predošlé možnosti príliš neoslovili, lebo tá vaša šperky veľmi nemusí, môžete skúsiť práve náramkové hodinky. Tu však opäť prihliadajte na jej vkus aj obvod ruky. Hoci sa v ére mobilných telefónov, tabletov a iných vymožeností zabúda na klasické hodinky, stále sú mimoriadne trendy a medzi klientelou zostávajú obzvlášť obľúbené.

V prípade, že ste skutočne na pokraji svojich síl a neviete sa rozhodnúť, podarujte žene darčekový poukaz, ktorý jej umožní vybrať si presne taký šperk, aký ona sama chce. Aspoň na prvýkrát (ak ste v darovaní šperkov úplný začiatočník) je to dobrá možnosť. Do budúcna už budete istotne múdrejší. Na trhu je totiž mnoho setov a kombinácií, takže ak si vaša drahá vyberie zlaté náušnice, pri ďalšej príležitosti ju potešte náramkom alebo retiazkou rovnakého typu.

Finančné možnosti

Nezanedbateľnou otázkou je i finančná situácia, ktorá vo výraznej miere ovplyvňuje naše možnosti. Odporúčame vopred si nastaviť limit a držať sa ho. Predávajúci väčšinou radi vyhovejú špecifickým požiadavkám, kritériám a obmedzeniam. Nebojte sa jednať na rovinu. Veď na čo by bol vašej milovanej darček, na ktorý nemáte a museli ste sa kvôli nemu zadlžiť? Ten by neurobil radosť vám a v konečnom dôsledku ani jej.

Ten, kto daruje šperk, aby ním vyjadril úprimné city, sa nemusí obávať sklamania. V takomto prípade totiž i menší kamienok na prstienku vyznie ako najväčší diamant. Pravdaže, ak ho podarujete tej pravej.

odporúčané

Jeho Veličenstvo DIAMANT

Naposledy sme si predstavili niekoľko druhov kameňov, ktoré sa využívajú na dozdobenie zlatých či strieborných šperkov. Diamant sme zámerne opísali veľmi stručne, pretože si skutočne zaslúži väčší priestor. Aj preto

Ako nájsť dokonalý zásnubný prsteň

Dokonalý zásnubný prsteň je jedným z najdôležitejších a najzaujímavejších počiatočných krokov k začatiu celoživotnej cesty s vašou spriaznenou dušou. Trend nakupovania zlatých šperkov je online. V internetovom obchode fortuna-aurum.sk nájdete dokonalý

Prstene pre najkrajší deň

Svadba je v živote muža a ženy jedným z najkrajších dní. Je to oficiálne potvrdenie ďalšej spoločnej cesty a symbolické spojenie dvoch životov do jedného. Symboliku spojenia predstavujú spoločné svadobné obrúčky. Ak náhodou