Zlato, striebro a ich história

V tomto článku si povieme niečo o drahých kovoch a ich histórii. Samotné drahé kovy sú v zlatníctve a všeobecne v šperkárskom odvetví jedným z najdôležitejších materiálov, a preto veríme, že vás tieto informácie zaujmú. Dnes si teda povieme niečo o zlate, striebre a ich histórii.

Zlato

Zlato má chemické označenie Au. Jeho hustota je 19,3 kg/dm3 a teplota tavenia je 1063 °C. Má prekrásnu žltú farbu a vysoký lesk, čím sa zlato stalo jedným z najkrajších a najžiadanejších kovov na výrobu šperkov. V prírode sa zlato vyskytuje najviac v rýdzom stave v podobe zrniek a šupiniek, a to v kremených žilách, ktoré prestupujú horniny alebo v naplaveninách vzniknutých odplavením zvetraných zlatonosných hornín. Zlato pochádzajúce z naplavenín sa ťaží ryžovaním. Z hornín sa získava ťažbou v doloch.

Zlato bolo známe už dávno v staroveku. Najstaršie nálezisko zlata bolo odkryté pravdepodobne 5000 rokov pred n. l. v Indii, odkiaľ sa dostalo do Babylónie a Perzie. V Egypte sa ťažilo tiež v tejto dobe v Núbii. Féničania poznali spôsob dobývania a spracovania zlata skôr ako Gréci alebo Rimania. Zlato sa nachádza takmer na celom svete. Nálezy zlatých ložísk boli v priebehu 19. storočia až neuveriteľné. Boli to roky tzv. „Zlatej horúčky“ v USA, a to najmä na Aljaške a v Kalifornii, v južnej Afrike a v Austrálii. V tejto dobe boli objavené ložiská zlata aj na Sibíri.

Na Slovensku sa zlato začalo dobývať zrejme niekedy v 8. storočí, a to v Kremnici a Banskej Štiavnici. Predpokladá sa, že na celom svete sa dodnes vyťažilo viac ako 120 tisíc ton tohto drahého kovu.

Rýdze zlato sa používa veľmi málo, jedine v zlatotepectve a pri pokovovaní v chemických a technických odvetviach.

U nás sa v šperkárstve používa 14- a 18-karátové zlato. Každý šperk musí mať svoj punc, ktorý je označený štátnym puncovým úradom. O puncovaní si povieme niekedy inokedy.

Striebro

Striebro má chemické označenie Ag. Jeho hustota je 10,5 kg/dm3 a teplota tavenia je 960,5 °C. Striebro má typickú striebornú farbu (bielošedá) s vysokým leskom. Je to mäkký, veľmi kujný a ťažný  kov. Striebro je najlepší vodič tepla a elektriny.

Rovnako ako zlato bolo aj striebro známe už odpradávna. Staroveké národy si striebro cenili dokonca viac ako zlato. Grécky názov striebra – argyros – pochádza zo slova argos, čo znamená biely. Rímania ho pomenovali po svojom – argentum. Toto slovo je odvodené z arménskeho koreňa slova biely, svietiaci. Najstaršie nálezy strieborných šperkov pochádzajú z oblasti Blízkeho Východu, z východnej časti Malej Ázie. Zhotovovali ich predchodcovia Chetitov približne 4000 rokov pred n. l. Egypťania potom dolovali striebro v dnešnej Etiópii a Núbii. Gréci získavali striebro na svojich ostrovoch v Stredozemnom mori.

Na Slovensku sa striebro dobýva od 6. storočia v Kremnici a Banskej Štiavnici.

Striebro sa používa nielen v strieborníctve a zlatníctve, ale tiež a najmä vo fotopriemysle, v elektrotechnike a v rôznych odvetviach chemického a strojárenského priemyslu.

Takže toľko k zlatu, striebru a ich histórii. Veríme, že vás tieto informácie zaujali a tešíme sa spolu s vami na ďalší zaujímavý článok.

odporúčané

Šperky nie sú výsadou dospelých

Žijeme v dobe obrovskej ponukovej rozmanitosti. V každej oblasti, až na určité prirodzené špecifické výnimky, nájdete produkty, ktoré svojimi variantmi uspokoja záujemcov všetkých vekových skupín. Šperky nie sú žiadnou výnimkou.

Ako nájsť dokonalý zásnubný prsteň

Dokonalý zásnubný prsteň je jedným z najdôležitejších a najzaujímavejších počiatočných krokov k začatiu celoživotnej cesty s vašou spriaznenou dušou. Trend nakupovania zlatých šperkov je online. V internetovom obchode fortuna-aurum.sk nájdete dokonalý

Zlaté prívesky: módny symbol pre každú ženu

Zlaté prívesky vždy priťahovali ženy. Už od počiatku boli módnym symbolom, ako aj statusom žien. Zlaté prívesky sa stali najobľúbenejším šperkom, ktorý ženy najradšej nosia. Existuje niekoľko typov štýlových zlatých