Perla – kráľovná klenotov

Už od nepamäti sú perly symbolom luxusu a elegancie. Vďaka nádhernému hodvábnemu lesku sa perla zvykne nazývať aj kráľovnou klenotov. A právom – perla je krásna vo svojej prirodzenej forme. Netreba ju brúsiť alebo nejako inak zložito upravovať. Ale pozor – s perlami to nie je až také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Trochu histórie

Perly sa v dochovaných historických dokumentoch spomínajú už pred vyše 6000 rokmi. Obľubovala ich napríklad kráľovná Kleopatra. Rimania ich považovali za symbol šťastia a blahobytu, starí Číňania nimi liečili duševne chorých a Mongoli verili, že perly sú afrodiziakum. V stredovekej Európe boli perly tiež obľúbené, ale museli to byť perly prírodné – z morského dna, pretože tajomstvo produkcie umelých perál ešte nebolo objavené. Keďže išlo o veľmi nebezpečný odlov, veľa ľudí pri ňom zahynulo. Viete o tom, že ešte v 19. storočí boli perly také vzácne, že si ich mohli dovoliť iba králi a vysoká šľachta? Ruka v ruke s vysokou cenou kráčali zákony, ktoré zakazovali nosiť perly ľuďom z iných vrstiev, aj keby na ne čírou náhodou mali. Tie časy sú už, našťastie, preč a aj keď perly stále nie sú lacnou záležitosťou, ich nosenie neobmedzuje žiaden zákon.

Nosenie perál bolo v minulosti výsadou šľachty. Na obrázku vľavo je Mária Antoinetta, vpravo je portugalská kráľovná Izabela. 

Ako vznikajú perly?

Perla je útvar z perleti a vzniká v živom organizme – vnútri lastúry perlorodky alebo perlotvorky. Aby sa perla začala vytvárať, musí do perlorodky vniknúť malé cudzie teliesko, napr. zrnko piesku alebo nejaký malý živočích. Keďže sa ho perlorodka nevie zbaviť, začne ho obaľovať perleťou – vrstvou z uhličitanu vápenatého a organických látok za spolupôsobenia vody. Svojím spôsobom je vznik perly dôsledkom obranyschopnosti perlorodky voči cudziemu telesu.
Hodvábny lesk dodávajú perle mikroskopické kryštáliky obaľujúcej perleti, ktoré lámu svetlo tak, že sa po odraze od osi perly jednotlivú lúče navzájom ďalej lámu a odrážajú tak, že tvoria charakteristické dúhové a farebné spektrum. Najcennejšie sú pritom nezafarbené perly, ktoré majú matný, striebristý lesk s jemným farebným dúhovým nádychom.

Nie je perlorodka ako perlorodka

V predchádzajúcom odstavci sme si stručne opísali vznik perly a spomínali sme pritom len more. Pravdou ale je, že niektoré druhy perlorodiek žijú aj v sladkých vodách. Aby sme uviedli na pravú mieru aj názvy lastúrnikov tvoriacich perly, treba spomenúť, že správne názvy sú „perlorodka“ pre sladkovodné druhy a „perlotvorka“ pre morské druhy. Z dôvodu zaužívaného pomenovania medzi ľuďmi a jednoduchšie pochopenie problematiky ale tentoraz v tomto príspevku používame najmä termín perlorodka.

Morská perlotvorka

Rozdiel medzi prírodnou a umelou perlou

Na úvod tejto témy treba povedať, že prírodná i umelá (kultivovaná) perla vznikajú v perlorodke rovnakým spôsobom. Rozdiel je ale v tom, že kým skutočne prírodné perly pochádzajú z perlorodky, do ktorej sa zanieslo cudzorodé zrnko prirodzenou cestou niekde na dne mora, rieky či jazera, umelé perly vznikajú tak, že sa do perlorodiek umelo nasadia guľôčky zo sladkovodných lastúr, ktoré sa potom nechajú opäť obaľovať prirodzeným spôsobom. Keďže nájsť perlu v perlorodke na dne mora je oveľa náročnejšie a treba mať aj obrovskú dávku šťastia, je zrejmé, že umelé perly z ohraničených a kontrolovaných chovných staníc budú nepomerne lacnejšie.
Rovnako platí aj pomer, že sladkovodná perla je lacnejšia ako morská. Súvisí to s problematikou umelého chovu perlorodiek (úspešnosť vzniku perly + pomer dokonalých a nedokonalých perál z počtu vzniknutých kusov) a ich produktivitou, ktorá je pri sladkovodných druhoch niekoľkonásobne vyššie ako pri morských druhoch.

 Farma na sladkovodné perly

Farma na tahitské perly

Viete rozoznať pravé perly od nepravých?

V zásade na to máme dve možnosti, a to kontrolu optickú a dotykovú. Pravé perly majú špecifický lesk, ktorý umelé perly nedokážu napodobniť, pretože ich lesk je „sklenený“ a lesk je monotónny. Umelé perly sú väčšinou tvarovo a povrchovo dokonalé, pretože vznikajú z vloženej súmernej guľôčky. Pravé prírodné perly však majú pri podrobnejšom preskúmaní malé nerovnosti, čo sa dá zistiť okrem pohľadu aj pomalým otáčaním medzi prstami. Práve tieto nedokonalosti ich robia jedinečnými a vlastne paradoxne dokonalými.
Pri detailnej dotykovej skúške, ktorá spočíva vo vzájomnom jemnom odieraní perly o perlu alebo trením perly o zub, zistíme, že kým umelé perly sa po sebe hladko kĺzajú, pri pravých perlách je na povrchu cítiť jemnú vrstvičku piesku.

Názvoslovie perál

Aby ste sa vedeli lepšie orientovať vo svete perál, opíšeme si niektoré termíny, ktoré sú spojené s názvami alebo zaradením perál. Základné rozdelenie perál je na prírodné a umelé (kultivované) perly. Podľa vôd rozdeľujeme perly na morské a sladkovodné. Morské perly bývajú väčšie (niektoré dosahujú priemer až 14 mm) a sú spravidla cennejšie.

Súprava zlatých perlových šperkov z produkcie Zlatníctva Fortuna Aurum

Akoya perly sú morské perly. Zväčša majú veľkosť 6 až 9 mm, výnimočne 10 mm. Majú dokonalé tvary a vysoký lesk. Farebná škála siaha od bielej, cez ružovú a krémovú až po striebornú. Čierne Akoya perly nie sú prirodzené, ide o farbené perly. Najväčším producentom Akoya perál sú Japonsko a Čína.

Zlaté náušnice s Akoya perlami a zirkónmi

South Sea perly sú veľmi vzácne morské perly pochádzajúce z oblasti severnej Austrálie a juhovýchodnej Ázie. Perly striebornej alebo zlatistej farby dorastajú do neobvykle veľkých rozmerov medzi 10 až 20 mm.
Tahitské perly sú vzácne morské perly čiernej farby, niekedy nepresne nazývané aj South Sea perly. Vznikajú v perlorodkách v moriach Francúzskej Polynézie, Filipín, Panamy a Mexického zálivu. Mávajú fialové, zelené alebo modré odlesky.

Tahitské perly

Sladkovodné prírodné perly sa dnes už v prírode ani nevyskytujú kvôli znečisteniu riek, a preto sa  s nimi môžeme stretnúť najčastejšie na starých šperkoch.
Sladkovodné kultivované perly väčšinou nemajú taký lesk a tvary ako morské, no sú najviac rozšírené. Pre náročné podmienky pestovania sú ich najväčšími producentmi Čína a Japonsko. Známe sú napr. japonské perly Biwa (pomenovanie podľa japonského sladkovodného jazera Biwa), ktoré vynikajú napriek sladkovodnému pôvodu vysokým leskom a vysokou kvalitou. Perly s výrazne nepravidelným tvarom sa označujú ako barokové.

Niekoľko perlových šperkov z produkcie Zlatníctva Fortuna Aurum

Vedľajším produktom perlorodky pri vzniku perál sú Keshi perly, ktoré vznikajú tak, že perlorodka zo svojho tela vypudí jadro, ale stále vytvára perleť a tá sa sformuje do malých perál nepravidelných tvarov nazývaných keshi.
Perly, ktoré sú výrazne pretiahnuté do dĺžky a majú tvar podobný ryžovému zrnku, sa nazývajú ryžové perly.

Čo vplýva na cenu perly?

Každá pravá perla je originál a podľa toho sa aj posudzuje. Na perlách sa hodnotí ich tvar, veľkosť, farba, povrch a lesk. Čím je perla väčšia, tým je i drahšia. Sladkovodné perly bývajú spravidla veľké od 2,5 do 9,5 mm, morské sú väčšie – od 3 do 12 mm – no napríklad tahitské perly môžu presiahnuť aj veľkosť 14 mm. Najžiadanejší je guľatý tvar. Pri predĺžených tvaroch je cennejšia symetrická perla. Z hľadiska farby je najbežnejšia biela, nasledujú svetloružové, žltkasté, béžové, zelené a šedé odtiene. Plejádu farieb uzatvára vzácna čierna. Pravé čierne perly sú najvzácnejšie a najdrahšie a rodia sa iba v čiernych perlorodkách vo Francúzskej Polynézii. Ceny perál závisia od uvedených mnohých faktorov, a preto sú rôzne. V zásade ale možno povedať, že štandardný perlový náhrdelník z morských perál sa dá kúpiť už za približne 130 €, sladkovodné perly vás vyjdú ešte menej.

Zopár rád na dlhú životnosť perál

Ak chcete, aby zostali vaše perly pekné čo najdlhšie pekné, riaďte sa jednoduchou, ale výstižnou radou: Perly majú byť to posledné, čo si na seba dávate pri obliekaní, a prvé čo zo seba dávate dolu pri vyzliekaní. Inak ich ale netreba nejako zvlášť šetriť. Práve naopak, perly majú radi dotyk pokožky, pretože z nej čerpajú vlhkosť. Ak perly nenosíte alebo ich nosíte len veľmi zriedka, je dobré ich raz ročne umyť slabou mydlovou vodou a následne ich preleštiť mäkkou handričkou. Pozor ale na rôzne chemické látky a čistidlá – s nimi perly nie sú priatelia. Preto s perlovými šperkami v žiadnom prípade neumývajte riad, ani ich nemáčajte v penovom kúpeli. Vyhnite sa aj styku perál s parfumom alebo lakom na vlasy. To všetko perlám škodí a znižuje ich hodnotu. Ak predsa len dôjde k malej nehode a vaše perly týmto spôsobom znečistíte, len ich ľahko otrite kúskom navlhčenej látky, prípadne ich opláchnite v čistej vode. Opäť prízvukujeme: nikdy ich ale nečistite chemicky!
Perlám sa nepáčia ani extrémne teploty a príliš silné svetlo. Pamätajte na to napríklad pri fénovaní vlasov a nezabudnite si dať pred fénovaním perlové náušnice dolu.
Ak perlové šperky nemáte na sebe, mali by byť uložené na mäkkej zamatovej poduške v šperkovnici oddelene od kovových predmetov, ktoré by ich mohli poškriabať.

Veríme, že vám tento blogový príspevok pomôže pri výbere tých správnych perál pre vás. Rovnako veríme, že vám vaše perly vďaka našim radám dlho vydržia.

Do skorého videnia, priatelia!

odporúčané

Prečo ženy rady nosia zlaté šperky

Nosenie zlata pomáha nielen pri posilňovaní silných emocionálnych pocitov, ale aj pri dotváraní ženského vzhľadu. Dáva ženám možnosť zdôrazniť, že sú krásne, úspešné a sebavedomé. Ženy, ktoré nosia zlaté šperky,

Zlaté šperky sú symbolom krásy

Zlaté šperky mali vždy v móde výnimočné postavenie. Zlaté šperky sú symbolom bohatstva a elegancie. Najmä v minulosti boli zlaté šperky výsadou len bohatých. Dnes sú zlaté šperky dostupné pre tých, čo hľadajú výnimočný

Prstene pre najkrajší deň

Svadba je v živote muža a ženy jedným z najkrajších dní. Je to oficiálne potvrdenie ďalšej spoločnej cesty a symbolické spojenie dvoch životov do jedného. Symboliku spojenia predstavujú spoločné svadobné obrúčky. Ak náhodou