Šperky nie sú výsadou dospelých

Žijeme v dobe obrovskej ponukovej rozmanitosti. V každej oblasti, až na určité prirodzené špecifické výnimky, nájdete produkty, ktoré svojimi variantmi uspokoja záujemcov všetkých vekových skupín. Šperky nie sú žiadnou výnimkou. Už dávno nie sú určené len pre dospelých.

O napodobňovaní a odlišovaní

V živočíšnej ríši mláďatá napodobňujú starších jedincov. Učia sa od nich veci, ktoré im pomôžu v ďalšom živote. U človeka to nie je inak. A nielen to: človek má v sebe zakorenené dve zaujímavé, naoko si odporujúce vlastnosti: snahu napodobňovať ostatných a snahu odlíšiť sa od ostatných, nejako vyniknúť, byť neprehliadnuteľný. V praxi to funguje – spomeňte si, koľkokrát ste u niekoho videli čosi, čo vás zaujalo a chceli ste to mať tiež. Aj keď ste si napokon kúpili to isté, nebolo to to isté :-). Ak napríklad módny trend diktuje ženám nosenie šiat určitého tvaru, budú si kupovať tento tvar – budú kupovať „to isté“, ale budú sa zároveň snažiť mať jedinečné šaty, ktoré neuvidia na žiadnej inej žene. Tú výnimočnosť môžu dosiahnuť jedinečným vzorom, farbou, malými detailmi na šatách – teda vlastne nekúpia „to isté“.

Šperky nie sú výnimkou

Pri šperkoch platí vyššieuvedené tiež. Dnes sa však nechceme venovať snahe mať jedinečný, výnimočný šperk, ale snahe napodobňovať nosenie šperkov. Deti opakujú to, čo vidia u rodičov. Otec niečo opravuje v domácnosti? Malý syn určite inštinktívne chytí do ruky nejaký nástroj a bude chcieť otcovi s opravou pomôcť. U dievčatiek platí to isté. A reagujú na to aj výrobcovia hračiek. Určite ste už videli detské napodobeniny žehličiek, práčok či šijacích strojov. Keď teda dcéra uvidí na mamičke nejaký šperk, môžete si byť istí, že si ho bude chcieť tiež vyskúšať. Už len pre ten pocit byť aspoň na chvíľu ako dospelá :-).

Deti a šperky

Ak sa dievčatko hrá s maminými šperkami, väčšinou to dopadne tak, že sa nejaký šperk stratí. A to nikto nechce. Aj preto by sme mali myslieť na to, že dieťa by malo mať svoje vlastné šperky. Jednak sa naplní jeho túžba napodobňovať rodiča a jednak sa tak pripravuje na nosenie šperkov v dospelosti. Dodanie vyššieho pocitu detského sebavedomia je len bonusom navyše.

Šperky od malička po dospelosť

Aj keď si deti šperky uvedomujú až od určitého veku, je pravda, že ich nimi obdarúvame už od narodenia. Veď niet symbolickejšieho darčeka pre novorodeniatko ako zlaté náušničky pre dievčatko či jemná zlatá detská retiazka s príveskom pre chlapčeka. A ďalších príležitostí na darovanie šperku je tiež neúrekom. Každé dieťa má predsa meniny i narodeniny a teší sa na vianočné darčeky. Školáka, ktorý donesie domov pekné vysvedčenie, možno tiež odmeniť pekným strieborným či zlatým šperkom.

Začnime ale pekne po poriadku. Aby mohli dievčatká nosiť náušničky, je potrebné prepichnúť, resp. prestreliť im ušká. Ide, samozrejme, o vec, ktorá vyžaduje odborný a sterilný spôsob vykonania. Najlepšie je poradiť sa s pediatrom, ktorý odporučí správny postup a miesto vykonania úkonu. S retiazkami a náramkami je to jednoduchšie, ale musíme mať na pamäti, že tieto šperky sú darované na neskoršie a príležitostné nosenie. Určite nie je vhodné malému dieťatku v perinke hneď pripnúť na krk natrvalo retiazku, pretože riskujeme pridusenie, resp. prehltnutie časti šperku.

Pre malé deti bez rozdielu pohlavia sú v súčasnosti módne napríklad tzv. krstiace hodiny. Ide o zlatý prívesok v tvare hodiniek, na ktorých je z jednej strany na ciferníku vygravírovaný presný čas narodenia a na druhej strane sú vygravírované ďalšie údaje: meno a dátum narodenia, prípadne aj pôrodná hmotnosť a dĺžka.

Ak uprednostňujete „klasiku“, pre dievčatká sú stále žiadaným artiklom náušničky a pre chlapčekov najmä zlaté retiazky s klasickými príveskami alebo zlaté detské náramky. Dievčatkám vyberáme malé náušničky s bezpečnostným uzáverom, aby ich nemohli sňať z ucha a tiež ich prípadne prehltnúť. Veľmi vhodné sú brizúrkové uzávery, ktoré dieťa nedokáže otvoriť, čím sa zabráni strate. Maličké náušničky s brizúrkou sa nosia zvyčajne do 5-6 rokov, kedy sa zvyknú nahradiť inými, najmä proporcionálne väčšími vzormi náušníc. V súčasnosti je možnosť vybrať si z obrovského množstva nielen náušníc, ale aj náramkov, retiazok či príveskov, ktoré sú svojím tvarom, veľkosťou a vyhotovením vhodné ako detské šperky.

Zaujímavá je aj myšlienka nechať pre svoje dieťa urobiť zmenšenú podobu šperku, ktorý nosí mamička. Pre skúseného zlatníka väčšinou nie je problém vyrobiť pre dieťatko zmenšeninu matkiných náušníc alebo náramku. Vidieť potom matku napríklad s dievčatkom v náručí, pričom obe majú na sebe šperk rovnakého tvar, je veľmi milé.

Už nie deti, ešte nie dospelí

Po predškolskom a časti školského veku nastáva obdobie, kedy sa nosenie šperkov stáva pre chlapcov a dievčatá čoraz väčšou samozrejmosťou a slúži na vyjadrenie vlastnej osobnosti a vkusu. Kedysi sa noseniu šperkov v tomto veku možno nevenovala až taká pozornosť, no u dnešných adolescentov sú šperky súčasťou ich životného štýlu. Skrášľujú sa náušnicami (a  to nielen dievčatá), retiazkami, náramkami či prsteňmi najrôznejších tvarov a hrúbok, pričom často prichádzajú na rad aj kedysi netradičné materiály. Popri zlate a striebre sa objavuje aj chirurgická oceľ či platina, aj keď stále platí, že zlato je tradične najviac „in“.

Kým pre celkom malé deti kupujeme šperky prirodzene sami podľa vlastného uváženia a vkusu, pri väčších deťoch je samozrejmé, že by sme výber podľa možnosti mali prekonzultovať s nimi, aby sme predišli prípadnému sklamaniu. Šperk, ktorý kupujeme pre dieťa, by mal napĺňať nielen naše, ale aj jeho predstavy. Nevhodne vybraný šperk skončí v šperkovnici alebo založený v šuplíku a nepoteší nikoho – ani vlastníka, ani okolie. Na záver malý návod: skúste si pozrieť ponuku Zlatníctva Fortuna Aurum. Určite nájdete niečo, čo osloví nielen vás, ale bude sa páčiť aj vašej ratolesti. 🙂

odporúčané

Zlaté prstene – štýl a krása!

Zlaté prstene sú univerzálne a obľúbené šperky, ktoré nosia ženy aj muži. Prsteň môže kombinovať roly módneho doplnku, symbolu lásky alebo náklonnosti, môže byť amuletom, dopĺňať obraz. Existuje veľmi veľa

Nezabudnite na sviatok zamilovaných!

Blíži sa 14. február – deň sv. Valentína. Na Slovensku tento sviatok síce nemá až takú dlhú tradíciu ako v iných krajinách, ale napriek tomu môžeme bez preháňania povedať, že deň

Prstene pre najkrajší deň

Svadba je v živote muža a ženy jedným z najkrajších dní. Je to oficiálne potvrdenie ďalšej spoločnej cesty a symbolické spojenie dvoch životov do jedného. Symboliku spojenia predstavujú spoločné svadobné obrúčky. Ak náhodou