Nezabudnite na sviatok zamilovaných!

Blíži sa 14. február – deň sv. Valentína. Na Slovensku tento sviatok síce nemá až takú dlhú tradíciu ako v iných krajinách, ale napriek tomu môžeme bez preháňania povedať, že deň všetkých zamilovaných, kedy sa zaľúbenci navzájom obdarúvajú na znak svojej lásky, sa už pevne „udomácnil“ aj u nás.

Prečo práve Valentín?

Sviatok sv. Valentína  pripadá  na  14 februára. Dôležité je meno, ktoré sa v kalendári spája s týmto dátumom. Jedna z legiend totiž hovorí o rímskom kňazovi a lekárovi, ktorý žil v 3. storočí za vlády cisára Claudia a volal sa – ako inak – Valentín. Bol to jednoduchý, čestný kňaz, ktorý napriek zákazu cisára sobášil snúbencov podľa cirkevných pravidiel a neskôr im pomáhal zvládať rôzne ťažké životné situácie. Za zmienku stojí scestná myšlienka, ktorá viedla cisára k zákazu uzatvárať manželstvá. Claudius považoval ženatých mužov za slabých bojovníkov. Za príčinu ich zbabelstva označil manželky a deti, ktoré sú ženatým mužom na príťaž, a tak jednoducho zakázal uzatvárať manželstvá.

Kňaz Valentín sa proti cisárovi vzbúril a mladých milencov sobášil naďalej, aj keď už len tajne. Išlo o tichú vzburu, ale cisár sa to aj tak dozvedel. Valentína nechal uväzniť, chcel ho prinútiť k poslušnosti, skúšal ho odvrátiť od kresťanskej viery, dokonca ho aj mučil. Kňaz sa však svojej filozofie nevzdal. Lásku medzi mužom a ženou pokladal za posvätnú, rovnako ako zväzok, ktorý uzavreli. Ani kruté zaobchádzanie neodvrátilo Valentína od jeho presvedčenia. Preto cisár rozhodol o jeho poprave. Vo väzení sa Valentín zamiloval do žalárnikovej dcéry, ktorú liečil. Mladé dievča bolo totiž slepé. Vďaka svojmu lekárskemu umeniu prinavrátil Valentín Astérii zrak. A 14. februára 296 jej poslal svoje posledné vyznanie lásky. List končil slovami: „Od Tvojho Valentína.“ Potom Valentína kruto popravili.
V roku 496 pápež Gelasius vyhlásil 14. februára za sviatok sv. Valentína. Neskôr sa tento deň stal dňom milencov, sv. Valentín ich patrónom a legenda o sv. Valentínovi sa rozšírila do celého sveta.

Valentín u nás

K nám si sviatok sv. Valentína začal raziť cestu až koncom minulého storočia, po páde železnej opony. No stačilo mu skutočne len zopár rokov a v súčasnosti to každého 14. februára vyzerá, akoby sme tento sviatok „držali“ už celé veky. Nuž, láska je sila všemocná a dokáže v krátkom čase to, čo iným veciam trvá oveľa dlhšie. Zaľúbenci sa tak v tento deň obdarúvajú valentínkami a inými romantickými darčekami. Niežeby v iné dni na seba nemysleli, ale tento sviatok je výnimočný a beda tomu, kto by si práve v tento deň nespomenul na svojho/svoju partnera/partnerku a nepripomenul sa malým darčekom. 🙂

Zásnubné zlaté prstene

Pre výnimočnú len výnimočný darček

Aj keď sa na sv. Valentína obdarúvajú spravidla obaja zamilovaní navzájom, tak akosi z tradície vyplýva, že muž je ten, ktorý väčšmi obdarúva svoju „milovanú princeznú“, rozmaznáva ju darčekmi, všemožnými spôsobmi sa snaží vyjadriť svoju náklonnosť. Na to dnes, samozrejme, postačia aj symbolické darčeky, či už ide o romantickú sladkosť, alebo pekný kvietok. Ak však chce muž pred svojou vyvolenou vyniknúť, siahne po niečom trvácnejšom a výnimočnom – napríklad po zlatom šperku. Nádhernému šperku darovanému z lásky totiž žiadna žena neodolá. A ak sa muž dokonca rozhodne urobiť vážnejší krok a posunúť sa vo vzťahu ďalej požiadaním svojej milovanej o ruku, na darovanie snubného prsteňa niet krajšieho dňa ako romantický deň sv. Valentína.

Romantické zlaté prívesky

Ako sa napĺňajú sny

Mnohé ženy práve v tento deň s nádejou očakávajú, že ich partner prekvapí nejakým hodnotnejším darčekom, ktorý upevní a potvrdí ich presvedčenie, že on je ten pravý pre spoločnú cestu životom. A pre mužov môže byť Valentín práve tým dňom, kedy naberú odvahu a pokľaknú pred svoju milovanú na kolená.
Ženy si radi predstavujú ako muž otvorí krabičku s prsteňom s bielym očkom a očarené jeho krásou a leskom takmer prepočujú otázku: „Vezmeš si ma?“ Vždy, keď sa žena neskôr pozrie na svoj prsteň (a od tohto romantického okamihu môže prejsť mnoho rokov), detailne si spomenie na túto krásnu chvíľu. Zásnubný prsteň je symbolom lásky, hĺbky citu a doživotnou spomienkou. Kruh vyjadruje večnosť lásky a biely kameň čistotu a krásu nevesty.

Nádherné dámske náušnice

Voľba nie je ľahká

Aj kvôli týmto ženským romantickým predstavám môžu mať muži z výberu šperku hlavu v smútku. Snáď Vám pomôžeme a inšpirujete sa našou ponukou zásnubných prsteňov. Veríme, že pre svoju partnerku vyberiete ten najkrajší. Každá žena je jedinečná, a preto treba výber prsteňa zvážiť. Každý muž by mal poznať vkus svoje partnerky a vybrať pre ňu ten pravý prsteň. Je potrebné, aby prsteň ladil s jej štýlom. Romantický prsteň pre jemnú, romanticky ladenú ženu, nenápadný a praktický pre ženy, ktoré si na šperky až tak nepotrpia a naopak vyzývavý pre extravagantné ženy, ktoré žijú módou a rady sa parádia.

Krásne zlaté retiazky

Ak ešte nie ste „tak ďaleko“

Je mnoho párov, ktoré ešte nemôžu, alebo by zatiaľ nemali urobiť ďalší krok v spoločnom živote. Môže byť nespočetne veľa dôvodov, keď chcú zamilovaní kráčať životom spolu, ale svoj vzťah v danej chvíli nie je možné posunúť na vyššiu úroveň. Jednoducho si treba ešte počkať – kým sa lepšie spoznajú, kým sa vyrieši bytová situácia alebo kým sa vyrieši nejaká iná prekážka, ktorých život prináša neúrekom. V takom prípade môže muž siahnuť po inom zlatom šperku, ktorý poteší jeho milovanú. Každá žena sa poteší jemným zlatým náušniciam, peknej retiazke či romantickému prívesku. Neviete si vybrať? Na stránkach Zlatníctva Fortuna Aurum nájdete bohatú ponuku rôznych zlatých šperkov v rôznych cenových úrovniach. Stačí si už len dôkladne prezrieť celú ponuku a určite nájdete ten pravý šperk. Ale nehľadajte dlho – deň sv. Valentína je už naozaj „za dverami“. 🙂

odporúčané

Zlatá retiazka je univerzálna dekorácia!

Zlatá retiazka je obľúbeným doplnkom, ktorý nosia dospelí aj deti. Tento šperk je všestranný a zdobí nielen krk (s príveskom alebo bez neho), ale používa sa aj ako náramok, prívesok

Zlaté prívesky: módny symbol pre každú ženu

Zlaté prívesky vždy priťahovali ženy. Už od počiatku boli módnym symbolom, ako aj statusom žien. Zlaté prívesky sa stali najobľúbenejším šperkom, ktorý ženy najradšej nosia. Existuje niekoľko typov štýlových zlatých

Valentínsky darček, na ktorý určite nezabudnete

Zima sa ešte neskončila, ale už je tu jeden z najobľúbenejších sviatkov. A tak sa oplatí porozmýšľať nad výberom darčekov. Valentín je čas romantických zázrakov, sviatkami lásky. Tento čas je stvorený