Spomienka na vstup do života

Narodenie malého človiečika je v každej rodine veľkým okamihom. Túto významnú udalosť si neskôr každoročne pripomíname oslavou narodenín, no tie najvýznamnejšie – nulté narodeniny, teda samotné narodenie – si treba uchovať v pamäti niečím výnimočným, napr. zlatým šperkom.

Narodenie nového človeka je významnou udalosťou. Obdarovanie mamičky a novorodenca
hodnotným zlatým šperkom podčiarkuje výnimočnosť zrodu nového života.

Šperk pri narodení? Nie je to prehnané?

Jednoznačne nie! Zrod nového života je taký zázrak prírody a taká významná udalosť, že by mu mala zodpovedať aj forma obdarovania. Zlatý šperk tu v žiadnom prípade nevystupuje v úlohe snobského materiálu. Nejde o žiadny módny, trendový výstrelok, ktorý bude po dvoch sezónach „out“. Storočiami preverená história preverila stálu atraktívnosť zlata. Zlato je prírodný a vzácny materiál, čím sa podčiarkuje výnimočnosť narodenia nového človeka. Samozrejme, že sú aj iné prírodné materiály, napr. drevo, rôzne minerály a pod., no určite sa zhodneme na tom, že zlato je z hľadiska trvácnosti oveľa odolnejšie. Zlato je navyše spoľahlivým a dlhodobým nositeľom hodnoty, čo sa nedá vždy povedať o iných materiáloch.

Darček pre mamičku

Výber zlatého šperku pre mamičku je naozaj veľký. Muž môže na znak vďaky svojej žene za porodenie dieťatka venovať napr. prsteň, retiazku s príveskom, náušnice či náramok. Je len na partnerovi, ako dobre pozná vkus svojej partnerky, aby vybral taký vhodný šperk k narodeniu potomka, ktorý bude mamičke i po rokoch pripomínať túto krásnu chvíľu. Je jasné, že matka si každý pôrod zreteľne pamätá do konca života, no šperk darovaný pri príležitosti narodenia má magickú moc, ktorou podčiarkuje výnimočnosť, krásu a dojímavosť tejto udalosti.

Zlaté prívesky, umožňujúce vložiť dovnútra miniatúrne obrázky dieťatka.

Nie je na škodu, ak muž pri výbere šperku zohľadní určitú symboliku. Vďaka láske dvoch ľudí vznikol nový život – z dvoch životov vznikol jeden ďalší, nový. To možno „pretaviť“ do podoby alebo zloženia šperku. Číslo 3 (resp. vyššie číslo pri viacerých deťoch) možno vyjadriť napr. množstvom osadených kameňov, alebo počtom druhov kameňov. Náušnice bývajú z tohto hľadiska trochu konformnejšie, no prstene, náramky či prívesky poskytujú na vyjadrenie spomínanej symboliky obrovské možnosti. A ak mamičke symbolika nestačí a chce mať pri sebe stále obrázok svojho dieťatka, potom je ideálnym darčekom otvárateľný prívesok, do ktorého sa dajú vložiť miniatúrne obrázky.

Príklady zlatých šperkov, ktoré symbolicky vyjadrujú číslicu „3“,
resp. silu rodinného puta, ktoré obohatil a spevnil nový človiečik.

Čím obdarovať bábätká

Dostávame sa ku šperkom pre novorodeniatka. Tu sú už kritériá výberu, samozrejme, trochu iné. Predovšetkým ide o iný význam šperku. Šperk sa tu nedáva ako poďakovanie, ale ide o akési symbolické privítanie do života. Ide o dar, ktorý by mal malému človiečikovi zostať po celý život. Nie je pritom bezpodmienečné nevyhnutné, aby ho mal stále na sebe, pri určitých druhoch šperkov to ani nie je možné. Podstatné je, že aj po mnohých rokoch novorodenecký zlatý šperk hreje majiteľa pri srdci, pretože si spomenie na svojich najbližších, ktorí mu ho s láskou darovali a ktorí tu boli preň vo chvíľach, keď by sa bez nich nezaobišiel.

Šperky pre chlapčeka a dievčatko

Pre dievčatká je výber vhodných zlatých šperkov pri príležitosti narodenia podobný ako u chlapčekov, možnosti sú rozšírené asi len o náušničky. Môžeme teda zvoliť retiazku (najlepšie s príveskom), náramok, trendové krstiace hodiny či spomínané náušničky. U chlapcov je to okrem náušničiek v podstate rovnaké.

Retiazka môže byť ozdobená príveskom v tvare znamenia zverokruhu alebo v tvare malej platničky s menom, resp. iniciálkou krstného mena. V ponuke Zlatníctva Fortuna Aurum je aj zvláštna retiazka, ktorá je v prednej časti doplnená pekne vytvarovaným krstným menom. Celé krstné meno môže zdobiť tiež podlhovastú zlatú platničku na náramku.

V jednom z minulých blogových príspevkov sme už tiež spomenuli novinku – krstiace hodiny. Ide o zlatý prívesok v tvare hodín – na ciferníku je vygravírovaný presný čas narodenia a na druhej strane sú doplňujúce údaje ako meno, dátum a miesto narodenia, resp. pôrodná dĺžka a hmotnosť.

Vhodné zlaté darčeky pre novorodenca na privítanie do života.

Výber a kvalita sú dôležité

Či už kupujete šperk pre šťastnú mamičku alebo chcete obdarovať novonarodené dieťatko, vždy treba veľmi dbať na to, že ide naozaj o šperk, ktorý musí vydržať viac ako iné šperky, a to tak z hľadiska tvaru, ako aj z hľadiska použitých materiálov a ich spracovania. Bežné šperky sa dajú po rokoch nosenia a zmene módy vymeniť. Pri zlatých šperkoch, ktoré sú symbolicky zviazané s narodením nového človeka, nebude s najväčšou pravdepodobnosťou výmena žiaduca. Dôvod je jednoduchý. Nový šperk by už nebol ten, ktorý bezprostredne pripomínal zážitok a neopakovateľné emócie z dávneho výnimočného okamihu. V tom je jedinečnosť šperkov, ktoré dávame alebo získavame pri zvláštnych životných udalostiach. Pamätajme na to a vyberajme veľmi dôsledne. Prvotný výber je možné urobiť aj virtuálne, napr. prehliadkou katalógu zlatých šperkov Zlatníctva Fortuna Aurum. Ak sa predsa len nebudete vedieť rozhodnúť, radi vám poradíme pri vašej osobnej návšteve nášho zlatníctva.

Dovidenia pri ďalšom blogovom príspevku, priatelia!

odporúčané

Dámske prstene: obľúbené modely a tipy pre výber

Ženy, ktoré milujú šperky, majú určite nejeden prsteň, pretože sú to šperky, ktoré vám umožnia prejaviť dobrý vkus, osobitosť a len zdvihnú náladu! Existuje pomerne málo populárnych modelov. Zlaté prstene

Ako sa vyrába šperk (2 časť)

V tomto článku sa opäť vrátime k videoprezentácii. Ako sa hovorí – je lepšie jedenkrát vidieť ako o tom stokrát čítať alebo počuť. V tejto druhej časti našej krátkej videosérie

Perla – kráľovná klenotov

Už od nepamäti sú perly symbolom luxusu a elegancie. Vďaka nádhernému hodvábnemu lesku sa perla zvykne nazývať aj kráľovnou klenotov. A právom – perla je krásna vo svojej prirodzenej forme. Netreba ju brúsiť