Čo zrejme neviete o vodotesnosti hodiniek…

Už sa vám niekedy stalo, že ste si kúpili vodotesné hodinky a tie sa vám zakrátko po ponorení do vody pokazili? Nuž, problém je v tom, že „vodotesné“ hodinky nie sú vždy skutočne vodotesné. Tentoraz sa teda pozrieme na to, ako je to vlastne naozaj s tou vodotesnosťou. Veríme, že vám informácie z tohto blogového príspevku pomôžu vyhnúť sa budúcim sklamaniam z nových hodiniek.

Čo znamená vodotesnosť hodiniek?

Ide o vlastnosť hodiniek, ktorá zabezpečuje, že do vnútra hodiniek (do strojčeka, resp. elektronického systému) sa nedostane voda z vonkajšieho prostredia. A nejde pritom len o vodu v kvapalnom skupenstve, ale aj vodu vo vzduchu, teda o vzdušnú vlhkosť.

Vodotesnosť alebo vodeodolnosť?

V podstate je jedno, ako predmetnú vlastnosť hodiniek z predchádzajúceho odstavca označíme. Dôležité je, aby sme vedeli ako spoznáme konkrétnu odolnosť  podľa označenia na hodinkách a čo dané označenie presne znamená.
Vodotesné hodinky sú vo všeobecnosti označené ako WR (water resistant = odolné voči vode). Tento primárny údaj môže, ale nemusí byť doplnený ďalším číselným údajom, ktorý presnejšie udáva stupeň vodotesnosti. A kde ho nájdete? Napríklad na viečku (spodná časť puzdra) alebo na ciferníku hodiniek.

Keď vodotesné nie je v skutočnosti vodotesné

Väčšina ľudí sa domnieva, že ak majú na hodinkách spomínaný údaj „WR“, môžu v lete bez obáv skočiť do bazéna s hodinkami na rukách. To síce naozaj môžu, ale mali by sa pripraviť na to, že čoskoro budú potrebovať  nové hodinky :-). Takže aké hodinky potrebujete napríklad na bezstarostné plávanie v bazéne či jazere? Najlepšie asi bude, ak sa zoznámime so všetkými bežne dostupnými stupňami vodotesnosti.

Stupne vodotesnosti

Označenie WR – water resistant (bez číselného údaju) – vodeodolné alebo vlhkotesné hodinky sa nesmú dostať do priameho kontaktu s vodou, napr. voda v bazéne, sprche, priamy silný dážď a pod. Takto označené hodinky v zásade považujeme len za vlhkotesné. Znesú síce nejakú tú kvapku, ktorá sprevádza umytie rúk alebo celkom mierny dážď, ale aj v týchto situáciách treba byť opatrný.

Označenie WR 3 atm/WR 3 bar/WR 30 m – trochu vyšší stupeň vodotesnosti ako WR. V zásade sú takéto hodinky odolnejšie na mierne striekajúcu vodu pri umývaní rúk alebo v daždi. Žiadne kúpanie ani vystavenie hodiniek silno striekajúcej vode ale ani s touto vodotesnosťou neskúšajte.

Označenie WR 5 atm/WR 5 bar/WR 50 m – takto označené hodinky znesú už aj striekajúcu vodu (napr. pri sprchovaní). Aj keď niektoré zdroje uvádzajú možnosť povrchového plávania v stojatých vodách, neodporúčame ho, pretože každý pláva iným štýlom a inou rýchlosťou. Pri pohybe ruky s hodinkami pod hladinou vody môže tlak vody vyvolaný pohybom prekročiť normový tlak pre túto triedu vodotesnosti a hodinky by sa mohli poškodiť.

Označenie WR 10 atm/WR 10 bar/WR 100 m – dá sa povedať, že niekde v tejto oblasti už možno hovoriť o vodotesnosti pre bežné použitie. To znamená, že takto označené hodinky by mali bez ujmy vydržať nielen striekajúcu vodu pri umývaní rúk či sprchovaní, ale aj bežný dážď, resp. povrchové plávanie. Možno sa s nimi aj potápať, ale len v rozumných hĺbkach, napr. pri šnorchlovaní.

Označenie WR 20 atm/WR 20 bar/WR 200 m – s takýmito hodinkami sa môžete bezstarostne kúpať, potápať v bežných hĺbkach, neublíži im ani výdatnejší dážď. Táto trieda sa už považuje za vstupnú bránu do sveta vodotesnosti pre profesionálne potápanie (potápanie s kyslíkovým prístrojom v malých hĺbkach). Opäť však treba mať na pamäti, že z hľadiska potápania ide o hraničnú vodotesnosť. Aj tu platí: ak chceme mať stopercentnú istotu, že za žiadnych okolností nedôjde k prekročeniu limitov vodotesnosti, je lepšie mať rezervu v podobe jedného stupňa vodotesnosti navyše. Takže potápač, ktorý sa potápa pomocou kyslíkového prístroja do väčších ako bežných hĺbok, by mal siahnuť po profesionálnych potápačských hodinkách s vodotesnosťou WR 100 atm/WR 100 bar/WR 1000 m. Asi netreba pripomínať, že nejde o bežné hodinky, čomu zodpovedá aj ich cena.

Z uvedeného vyplýva, že vodotesnosť deklarovaná pre určitú hĺbku neplatí pre bežné, ale len pre laboratórne podmienky, kde sa hodinky testujú v ideálnom prostredí – v nehybnom stave a v pokojnej neprúdiacej vode. Aj preto sa napríklad hodinky označené vodotesnosťou „WR 30 m“ môžu poškodiť pri plávaní v bazéne, aj keď máte ruku s hodinkami len v polmetrovej hĺbke

Mám zodpovedajúce vodotesné hodinky. Čo s nimi?

Keď už ste si vybrali hodinky so správnym stupňom vodotesnosti, musíte dodržiavať niektoré dôležité pravidlá:

  • Korunka hodiniek musí byť  zasunutá na doraz k puzdru, inak sa dovnútra dostane voda a hodinky sa poškodia. Ak je korunka skrutkovacia, musí byť tiež zaskrutkovaná na doraz.
  • Keď sú vodotesné hodinky pod vodou, nesmie sa manipulovať s korunkou alebo s funkčnými tlačidlami.
  • Deklarovaná vodotesnosť je platná pre studenú vodu. Pri vyšších teplotách (napr. sauna, termálny kúpeľ a pod.) sa tesnenie vplyvom zvýšenej teploty rozpína a tesnosť sa výrazne znižuje.
  • Slaná alebo inak agresívna voda, znižuje životnosť hodiniek vrátane tesnenia, a preto je vhodné hodinky po pobyte v takýchto podmienkach dôkladne opláchnuť v čistej sladkej vode.
  • Tesnenie treba pravidelne kontrolovať (termíny nájdete v návode na použitie hodiniek) a v prípade potreby vymeniť. Po každom servisnom zásahu hodiniek spojeným s otvorením puzdra je nevyhnutné výrobcom deklarovanú vodotesnosť potvrdiť tlakovou skúškou. Kvalitné hodinárske servisy by mali disponovať potrebným testovacím zariadením.

Ak zabudnete na uvedené pravidlá, môžete výrazne skrátiť životnosť vašich hodiniek. Pamätajte na to!  Na záver ešte uvádzame prehľadnú tabuľku označenia stupňov vodotesnosti.

Tabuľka vodotesnosti

Dovidenia priatelia!

odporúčané

Dámske prstene: obľúbené modely a tipy pre výber

Ženy, ktoré milujú šperky, majú určite nejeden prsteň, pretože sú to šperky, ktoré vám umožnia prejaviť dobrý vkus, osobitosť a len zdvihnú náladu! Existuje pomerne málo populárnych modelov. Zlaté prstene

Vplyv zlatých šperkov na celkový dojem z outfitu

Zlaté šperky majú významný vplyv na celkový dojem z outfitu, zvyšujú jeho estetickú príťažlivosť a vypovedajú o štýle a postavení nositeľa. Luxusná a nadčasová povaha zlata dodáva každému vzhľadu nádych

Ako nájsť dokonalý zásnubný prsteň

Dokonalý zásnubný prsteň je jedným z najdôležitejších a najzaujímavejších počiatočných krokov k začatiu celoživotnej cesty s vašou spriaznenou dušou. Trend nakupovania zlatých šperkov je online. V internetovom obchode fortuna-aurum.sk nájdete dokonalý